Saç ekimi öncesi

Saç ekimi sonrası ekilen saçların yeni yerlerine sağlıklı şekilde uyum sağlayarak tutunmaları ve öngördüğümüz şekle gelerek sağlıklı şekilde büyümeleri için yine birtakım önemli önerilerimiz olacaktır. Bu öneriler saç ekimi sonrasının size bırakılan en önemli safhasıdır ve kesinlikle uyulması gerekir.

Saç ekimi sonrası en önemli ilk 3-4 gün

  • Saç ekimi sonrası başınızdaki yaraların hafif açık olduğunu unutmadan, mikrop kapma ihtimalini düşürmek için mümkün olduğu kadar evinizin temiz ortamından dışarı çıkmamaya çalışın. İstirahat edin, verdiğimiz tavsiyeleri harfiyen, eksiksiz uygulayın.
  • Yeni ekilen saçlarınızı korumak için elinizden geleni yapın. İlk 4 gün boyunca ense bölgeniz zaten bandajlı ve sadece kafanızın üstü henüz yaralı olduğu için yatarken çok fazla sıkıntı çekmeyeceksiniz. Spor ve saçlarınıza zarar verebilecek benzer diğer etkinliklerden kaçının. Kısaca başınızı sürtünmelerden ve darbelerden koruyunuz. Saç köklerine zarar verebiilecek ve enfeksiyon riskini artırabilecek durumlardan kaçının.
  • Saçınızın ilk yıkamasını 4 gün sonra önerilen şampuan ve kremleri kullanarak ılık suyla yapınız. Bu süre içinde ensenizde ve kafanızın ekim yapılan yerlerinde minik kabuklanmalar bulacaksınız. Saçınızı şampuanla yıkamadan önce kabuklu bölgelere hafif hareketlerle bol krem sürerek yedirin ve yarım saat bekledikten sonra şampuan kullanarak yıkayıp durgun suyla durulayın. Kurulama işlemi için kesinlikle havlu kullanmayınız. Saç kurutma makinesiyle ılık ve hafif havaya ayarlayarak kurutma yapınız. Yıkama konusunda başınıza çok nazik davranın.

Bir sene içinde saçlarınıza kavuşacaksınız

  • Saçlarınız 3-4 ay içinde ufak ufak çıkmaya başlayacaklardır. Saçlarınızın tam olarak büyümesi yaklaşık 1 yıl civarında olacaktır. Bu süre içinde ameliyattan sonraki birkaç içinde ani bir dökülme gözlemlenebilir, Bu norma süreç sizi telaşlandırmasın. Dökülen saçların yenileri çıkacak ve bir daha dökülmeyecekler.
  • Daha sağlıklı ve hızlı bir iyileşme süreci için sigara (tamamen bırakınız!) ve içki kullanmayınız.
  • Beklenmeyen durumlar ve merak ettiğiniz konular için bizi aramaktan asla çekinmeyiniz

Saç ekimi sonrası ekilen saçlar dökülmez

Ense bölgesi saçları genelde çok sağlam olurlar ve dökülmezler. Ekilen saçlarınızda ense bölgenizden alınan saç köklerinin arasından seçilen en sağlamlarından oluştuğundan saçlarınız bir daha dökülmeyecektir.

Saç ekim sürecinin bu son yazıdan önceki saç ekimi hazırlık ve saç ekimi bölümlerini de okumanızı tavsiye ederiz. Detaylar ve daha fazlası için lütfen bizi arayınız.

Bu sayfayı Facebook'ta paylaş
Turkish English Arabic