Saç ekimi, başın ense bölgesindeki dökülme olasılığı az sağlıklı saçların ihtiyaç miktarı kadar alınarak dökülmüş olan bölgelere nakledilmesi işlemidir. Başarılı bir saç ekimi gerçekleşmesi için saç köklerinin alındığı bölgedeki saçların sağlıklı ve yoğun olması gerekir. Saç ekiminde hasta için hedef, doğal ve yoğun görünüm elde etmektir.

Saç Ekimi Ameliyat Süreci

Saç ekimi operasyonuna saçlar tıraş edildikten sonra ağrısız acısız bir işlem geçirebilmek için lokal anestezi uygulanmasıyla başlanır. FUE tekniği ile ense bölgesinden gerekli miktarda sağlıklı saç kökü alınarak saçsız bölgelerde açılan mikro kanallara diğer saçların doğal yönünde transferi yapılır. Operasyon süresi ekilecek saç miktarı ile ilintilidir ve 4-5 saat civarında sürebilir. Saçsız alanın 1 santimetre karesine yaklaşık 60 adet greft ekilebilir. Vakanın işlem sonu gerekli pansumanları yapılır, iyileşme süreci için neler yapıp yapmaması konusunda bilgilendirilerek eve gönderilir.

Saç Ekimi, Saç Nakli

FUE tekniğinde ense bölgesinde neşter kullanılmadan, mikro motorla saç kökleri (greftler) alındığından dikiş atılmadan işlem gerçekleşir ve iz kalmaz. 8000 grefte kadar alım yapılabilen bu teknik en tercih edilen yöntemdir.

Saç Ekimi Ameliyatı Sonrası

Saç ekimi sonrasında saçlar ilk üç gün yıkanmamalıdır. Takip eden günlerde ise her gün bir defa yıkanmalıdır. Operasyondan 10 gün sonra kabuklanmalar dökülür ve ekilen saçlar belirginleşmeye başlarlar. Yaklaşık 20 gün sonra ise ekilen saçlar 3 ay boyunca geçici olarak dökülmeye başlarlar. Bu dökülme normal olduğundan endişe edecek bir durum yoktur. Zira 3. aydan itibaren dökülenlerin yerine yenileri çıkmaya başlayacaktır ve bir yılın sonunda tüm ekli saçlar çıkmış olacaktır.

Saç ekimi, uzman doktor, anestezi teknikerleri, ameliyathane hemşireleri ve diğer teknikerlerden oluşan tecrübeli, profesyonel bir medikal ekip tarafından ve tüm operasyonlarınız ameliyathane ortamında yapılır. Gerekli medikal ortam, bilgi ve tecrübe üçgeninde gerçekleşen saç ekimi sonuçları oldukça tatmin edicidir. Saç ekimi tedavisinde dökülme ya da seyrelme yaşanan bölgeler daha dirençli olması için onarılır. Saç ekimi tedavisi, teknolojik ve tıbbi gelişmelerden oldukça olumlu etkilenmiş ve artık daha etkin ve başarılı şekilde uygulanmaya başlamıştır. Saç ekimi herhangi bir sağlık sorunu ya da tedaviye engel teşkil edebilecek bir durum yoksa her yaşta uygulanabilir.

Saç Ekimi İçin En Uygun Zaman

Kadınlarda yaşanan saç dökülmeleri genellikle stres kaynaklıdır. Bu dökülmelerde kalıcı olabilir. Bundan dolayı da bölgenin tedavisi sağlanmalıdır. Ancak unutulmaması gereken bir durum da saç dökülmesinin 20 ile 35 yaşları arasında en aktif olduğu dönemdir. 30lu yaşlara girilince özellikle de 35 yaşından sonra saç dökülmeleri ciddi oranda azalır ya da tamamen kesilir. Bu dönemde yapılacak saç ekim tedavisinde saç dökülmeleri pasif döneme girdiği için dökülme yaşanmayacağından, kişi yeni bir saç ekimi tedavisi seansına gerek duymaz.